Minden területen nőtt a hazai átlagkereset

2022. augusztus 24. 09:16

Dinamikusan nőtt az átlagkereset az elmúlt egy évben, a jövő azonban minden tekintetben az inflációtól és a háborús helyzettől függ.

2022. augusztus 24. 09:16
null

Elemzőnk: Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője

Az infláció ellenére is növekedés tapasztalható

Közzétette a Központi Statisztikai Hivatal a júniusi keresetekre vonatkozó adatait. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 503 500 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 347 200 forint volt. Ez azt tükrözi, hogy a bruttó 15,4 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig 16,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. 

Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője úgy fogalmazott:

a dinamikus, 15,4 százalékos éves alapú növekedésben az év eleji minimálbér- és bérminimum-emelés mellett a munkaerőhiány játszott elsősorban szerepet.

Elemzésében rámutatott, hogy a keresetek növekedési üteme júniusban az előző hónapokban tapasztalttal egyezett meg, annál csak kismértékben alakult magasabban. Júniusban a növekvő infláció ellenére a reálkeresetek még emelkedni tudtak, éves alapon 3,3 százalékkal. „Ugyanakkor a következő hónapokban az infláció gyorsulása nyomán várhatóan negatívba vált a reálbér növekedése. Ahhoz, hogy a korábban megszokott dinamikus béremelkedés folytatódjon, több tényezőre van szükség. Ezek közül a legfontosabbak az infláció megfékezése, a gazdasági teljesítmény növekedése, illetve a munkaerőhiány fennmaradása, de fontos az állami alkalmazottak esetében a szükséges bérfejlesztések elvégzése is” – tette hozzá.

Mindenhol 10 százalék fölött

Az idei januártól június végéig terjedő időtartamot figyelembe véve a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 505 300, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 516 400 forint volt – áll a KSH kimutatásában. A nettó átlagkereset tekintetében ez az összeg (kedvezmények nélkül) 336 000, a kedvezményeket is figyelembe véve 348 000 forintot tett ki.
A számok alapján

a növekedés a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset esetében egyaránt 18,0, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset pedig 18,7 százalékot mutat az előző évihez képest.

A KSH ugyanakkor megjegyzi: a kiemelkedő növekedésben nagy szerepet játszik a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állomány hathavi illetménynek megfelelő februári „fegyverpénze”, az egyes előmeneteli rendszerekben előre ütemezett béremelések, valamint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése. 

Regős Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy az átlagkeresetek növekedése ágazatonként eltérően alakult, de nem volt olyan ágazat, ahol ne érte volna el a 10 százalékot. „A bérek az energiaiparban és a közigazgatásban nőttek legkevésbé, míg az átlagbér több mint ötödével bővült a turizmusban, a szociális ellátásban, illetve az egyéb szolgáltatásoknál” – tette hozzá. 
A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 458 600, a költségvetésben 438 700, a nonprofit szektorban 490 000 forintot ért el, ami 13,1, 14,6, illetve 33,6 százalékos növekedést jelent az előző évhez viszonyítva. A nonprofit szektor átlagot meghaladó rendszereskereset-növekedéséhez hozzájárult, hogy 2021 augusztus elejétől számos oktatási intézmény – fenntartójának változása miatt – a költségvetési szektorból ebbe a szektorba sorolódott. 

Többtényezős jövő

Regős Gábor szerint a következő hónapokban a bérdinamikában érdemi változásra nem számítunk, legfeljebb kisebb mértékű gyorsulás következhet be a magas infláció miatti pótlólagos béremelések nyomán. „2023-ban az idei magas infláció fogja felfelé húzni a béremelkedést, ám azt jelenleg lehetetlen megmondani, hogy az átlagbérek reálértéke hogyan alakul. A reálbér-dinamika a pénzromlás mellett nagyban függ a gazdasági helyzet alakulásától is, amelyre jelentős hatást gyakorol az orosz-ukrán háború, illetve a kapcsolódó szankciók” – fogalmazott a Makronóm Intézet szakmai vezetője.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
USsange
2022. augusztus 25. 12:44
Nyugateurópában mennyi a fizetésemelkedés, balfasz? :)
PPK
2022. augusztus 25. 12:44
De van. Fele, mint nálunk
Nehidd El
2022. augusztus 25. 12:44
Te jajdeokos, az eurózónában nincs infláció?
AKissLaci
2022. augusztus 25. 12:43
Mi a faszért kell átváltani az itt tobzódó trolloknak MINDIG euróra a fizetéseket? ANNYIRA szarok vagytok már - nem euróban fizetek a közértben, ti hülye idióták! Ha kritizálni akartok, azt így kellene: januárban kaptam 12-13% béremelést. Ezt a következő hónapban el is vitte az infláció, amit a buzeráns EU szabadított ránk a köcsög szankcióival. Ukrajna pont az az állatkert, amit nekünk támogatni kell. Szerintetek. (Szerintem nem.) Ennek még van is alapja. Csak a milliárdos angolszász gazdáitok szabadították ezt ránk, buzi trollok, hogy rohadnátok meg ott, ahol vagytok - a gazdáitokkal egyetemben! És még nincs vége.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!